Pelenski osip je čest problem s kojim se suočavaju bebe, iako ponekad može izgledati kao neobična pojava. (izvor) Važno je razumjeti da je osip normalan dio razvoja bebine kože, ali i da postoje koraci koje možete poduzeti kako biste ga minimalizirali ili spriječili.
Zašto svaka beba dobije pelenski osip
Kožna barijera kod tek rođene djece je nedovoljno razvijena zbog čega je podložna vanjskim utjecajima.
Jedan od tih utjecaja je i vlažnost koja nastaje zbog nošenja pelena i zadržavanja stolice i urina. Vlažno područje pogodno je za razvoj mikroorganizama i gljivica koje uzrokuju iritacije kože, odnosno – pelenski osip.
Tek rođena djeca izložena su velikom riziku od infekcija upravo zbog slabe i nedovoljno razvijene funkcije gornjeg sloja kože. Zbog iznimne tankoće kože u nju lako mogu prodrijeti štetne tvari iz okoline, a među njima je često i kozmetika za dječju kožu koja sadrži parabene i druge štetne sastojke.
Netolerancija na određenu hranu također može uzrokovati pelenski osip. Naime, stolicom se izbacuju ostaci hrane koji na koži izazivaju iritacije i crvenila.
Što najčešće utječe na pojavu pelenskog osipa
Pelenski osip može nastati iz različitih razloga, uključujući:
Oštećenje kože uslijed stalnog trenja pelene.
Djelovanje kemikalija u pelenama i vlažnim maramicama.
Vlažnost iz urina i stolice.
Prisutnost bakterija i gljivica na oštećenoj koži.
Djeca su najsklonija dobivanju pelenskog osipa od 6. mjeseca života pa nadalje. Pelenski osip je vrlo često praćen proljevom koji obično nastaje uvođenjem primjerice voćnih sokova i nove hrane.
Kako bi se spriječila pojava pelenskog osipa trebate biti pažljiviji pri biranju pelena. Lošija kvaliteta pelena osim što slabo upija urin, može sadržavati štetne kemikalije i materijale koji ne odgovara nježnoj bebinoj koži.
Nedovoljno mijenjanje pelena tijekom dana uzrokuje pelenski osip i jače infekcije, jer prevelika vlažnost i zadržavanje urina i stolice nadražuje kožu. Preporučujemo zamjenu pelene svakih 2-3 sata tijekom dana. Noću, možete pustiti bebu da spava (ako spava), a općenito, kad se beba probudi, preporučljivo je odmah promijeniti pelenu jer kiseline iz urina i stolice mogu iziritirati osjetljivu kožu bebe.
Moguća je preosjetljivost dječje kože i na kozmetiku koja se svakodnevno koristi za kupanje, čišćenje i njegu. Vlažne maramice i mirisi iz maramica mogu iritirati bebinu kožu i izazvati osipe u području pelena i na drugim dijelovima tijela. Zato izbjegavajte maramice s nepotrebnim sastojcima.
Vrste pelenskog osipa
Ponekad osip može biti više od obične iritacije. Evo nekoliko vrsta koje zahtijevaju specifičnije tretmane:
Intertrigo: Osip u kožnim pregibima, često zahtijeva kremu na bazi bijelog petroleja.
Gljivični pelenski osip kod beba: Uzrokovan gljivičnom infekcijom, zahtijeva liječenje antifungalnim kremama.
Impetigo: Bakterijska infekcija koja zahtijeva antibiotsku terapiju.
Seboreja: Upalni proces koji zahtijeva hidrokortizonsku kremu.
Alergijski prsten: Reakcija na određenu hranu, zahtijeva promjenu prehrane.
Koliko traje pelenski osip kod beba
Pelenski osip obično traje oko sedam dana, no ako primijetite da se stanje ne poboljšava već se pogoršava, čak i nakon korištenja raznih krema za pelenski osip, preporučljivo je potražiti savjet pedijatra. Postoji mogućnost da se radi o bakterijskoj ili gljivičnoj infekciji, stoga je važno dobiti stručnu procjenu.
Tretiranje pelenskog osipa
Perite guzu vodom i ne trljajte bolna područja.
Ostavite bebinu guzu da se zrači što je češće moguće.
Upotrijebite kreme ili masti za liječenje osipa.
Kod pojave pelenskog osipa, za početak, je najvažnije umiriti iritirano područje i ublažiti crvenilo.
Zahvaćeno područje potrebno je prati toplom vodom i blagim sredstvom koje ne sadrži mirise, sapune, parabene niti druge jake sastojke. Umjesto vlažnih maramica za čišćenje možete koristiti blazinice ili vatu i vodu.
Potrudite se da pelenska regija ostane suha kako se situacija ne bi pogoršala. Održavanjem područja suhim spriječit ćete moguće infekcije.
Nakon temeljitog čišćenja kože obavezno nanesite kremu koja sadrži cink, bakar i slične sastojke koji sprječavaju širenje infekcije i održavaju kožu suhom. Redovito nanošenje čak i obične dječje kreme spriječit će pojavu iritacija na osjetljivoj bebinoj koži. (izvor)